Prebraté učivo
Prebraté učivo
V tejto sekcii si môžte pozrieť prebraté učivo,hlavne žiaci ktorý sa nedostavili na hodiny. :)
1.hodina:Správne čistenie koňa
Pri dennom čistení sa srsť koňa zbavuje špiny, rôznych nečistôt a prachu. Hrivu a chvost je treba dôkladne prečesať. Čistenie je zároveň aj dôležitou masážou, ktorá uvoľňuje svaly koňa a podporuje prekrvenie celého tela. Dávajte pri čistení pozor na poranenia, kožné choroby alebo na nezvykle teplé či naliate miesta.
Máte všetko potrebné pohromade, aby ste mohli správne vyčistiť vášho koňa? Potrebujete žbilko (najlepšie gumené), ryžák, hrubú kefu, mäkkú kefu a háčik na kopytá. Uviažte koňa pokiaľ možno vonku, aby ste ani vy, ani on nevdychovali prach. Okrem toho sa vykefovaný prach nebude znášať znovu na telo koňa! Najskôr je treba vyškrabať kopytá. Odstráňte najhrubšiu špinu a potom vyškrabte strelkové ryhy. Odstráňte kamienky, ktoré sa v kopyte zasekli a pozrite sa, či z rohoviny netrčí tŕň alebo klinec. Preskúšajte, či podkova stále správne sedí.
Teraz prechádzajte žbilkom po krku, bokoch, chrbte a stehnách koňa. Na bruchu musíte byť opatrní. Niektoré kone sú na týchto miestach dosť citliví. Potom je tu vhodné využiť plastikové žbilko. Masírujte kožu krúživými pohybmi. Touto masážou sa srsť postaví a prach a špina sa z nej dajú lepšie vykefovať. žbilko pravidelne vyklepávajte na zem.
Potom vykefujte ryžákom obzvlášť tvrdú špinu, kefujte tiež proti srsti. Na hlave, za ušami a na nohách musíte byť obzvlášť opatrní. Nezabudnite koňa vykefovať aj pod hrivou, na bruchu, na prsiach, v ohybe pod sponkami, na lakťoch a slabinách. Musíte však byť opatrní, mnohé kone sú citlivé a nemajú čistenie radi.
Na ďalšie čistenie vezmite, pokiaľ stojíte na pravej strane koňa žbilko do ľavej a kefu do pravej ruky (na ľavej strane presne naopak). Začnite hore pri krku. Čistite koňa dlhými ťahmi kefou a nakoniec otrite kefu o žbilko, aby bola zase čistá. Tak postupne vykefujte koňa na celom tele. Srsť musí byť úplne hladká a lesklá.
Hrivu kefujte ryžákom alebo plastovým žbilkom. Chvost musíte prečesať po častiach. Pokiaľ sú v chvoste uzlíky, opatrne ich rukou rozpleťte. Teraz je kôň kompletne vyčistený a môžete ho osedlať. Kefy aj žbilká pred uprataním dobre očistite. Nezabudnite, že po jazdení musíte koňa ešte raz vyčistiť.
Vyškrabávanie kopýt
Postavte sa po strane vedľa koňa a zíďte mu rukou pomaly po prednej alebo zadnej nohe dole. Uchopte sponkový kĺb, ťahajte ho hore a povedzte: "Nohu!" Keď kôň nereaguje, môžete sa mu tiež telom oprieť o rameno alebo bok, aby musel presunúť váhu na druhú nohu. Pri zdvíhaní neťahajte koňovi nohu do strany!
Citlivé kone
Mnohé kone sú šteklivé a nemajú radi čistenie. Používajte miesto železného žbilka žbilko z gumy alebo plastu, sú podstatne mäkšie. Musíte byť opatrní hlavne na bruchu koňa mnohí štvornohí kamaráti dávajú zreteľné najavo, že si neprajú, aby ich na týchto miestach niekto čistil...
Čistenie vytvára dôveru.
Čistenie by ste nemali brať ako niečo obťažujúce Naopak je to dobrá príležitosť,
ako si vybudovať úzky vzťah s koňom. Väčšine koňom sa páči, keď ich starostlivo čistíte.
2. hodina:Čistenie koňa
Odstraňovanie blata:
1)Začíname vždy končatinami. Koni zdvihneme nohu a smerom od pätky dopredu zbavíme kopyto podstielky alebo bahna. Nezabúdame ani na zárez v podkove.
2)Zaschnuté nečistoty(blato) odstránime najlepšie žbilkom alebo kefou. S kefou pracujeme v priamych líniách, vždy v smere srsti. Žbilko je skôr tvrdšie(hrubšie), a preto ním nečistíme citlivé partie (napr. na bruchu), alebo miesta menej ochlpené.
Použitie kefy
1) Po odstránení hrubých nečistôt môžeme navlhčenou kefou navlečenou na ruke, dokončiť očistu srsti a kože koňa. Začneme na krku. S kefou vykonávame pohyby vždy v smere srsti. Na kefu je treba pritlačiť, aby štetiny prenikli až na kožu koňa. je to súčasne forma nenásilnej masáže.
2) Po dôkladnom očistení krku venujeme pozornosť hrive. Opakovane ju dôkladne prečešeme, pričom prstami rozmotáme prípadné zmotky hrivy.
3) Obdobným spôsobom kefujeme aj ostatné partie tela. Postupujeme vždy od hlavy smerom k chvostu. Pri čištení citlivých miest(napr. vnútorná horná časť končatín alebo krajiny šourku) si radšej pristúpime k zvieraťu bokom a dávame pozor, aby nás kôň nekopol.
4) Ako náhle dokončíme jednu stranu tela, prejdeme pracovať na druhú. Túto očistu prevádzame ohľaduplne, ale energicky.
5) Gumové žbilko použijeme k česaniu tvárových partií. Koňa odviažeme a jednou rukou ho držíme na ohlávke, zatiaľ čo druhou rukou jemne češeme srsť. U kľudných koní je možno dať dole ohlávku a dôkladne vyčistiť aj oblasti pod remeňmi.
Odstraňovanie zmotkov
Prstami pozorne rozpletieme všetky zmotky. Potom chvost dôkladne prečešeme kefou. Dávame pozor, aby sme pri tom zbytočne nevytrhávali chvost. K tomuto účelu sa nehodí príliš mäkké ani tvrdé kefy. Pri kefovaníí držíme jednou rukou chvost. Kefujeme ho krátkymi pohybmi, úsek po úseku. Začíname vždy u koreňa chvostu
Čistenie očí, nozdier a podocasia:
Oči- Huba, ktorú používame musí byť vlhká, ale nie mokrá, aby vytekajúca voda neprenikla koni do očí. Nikdy nevytierame vnútornú stranu viečok. Najväčšiu pozornosť venujeme kútiku oka, ktoré býva najviac znečistené.
Nozdry -Hubou najprv očistíme pysky, potom nozdry a nakoniec aj nos. Dôkladne pri tom otrieme všetky nečistoty.
Podocasie- K tomuto účelu použijeme inú hubu, ktorou šetrne očistíme ritný otvor a celú partiu pod chvostom koňa.
Česanie hrivy:
Česaním urovnáme jednotlivé vlasy. Používame navlhčenú kefu, z ktorej sme odstránili prebytočnú vodu. Očistu zahájime na hrebeni hrivy, a to vždy u korienkov .Jednotlivé vlasy češeme smerom dole.
Úprava chvostu:
Česanie chvostu- Podobne ako hrivu češeme aj chvost koňa. Používame k tomu kefu, ktorú môžeme navlhčiť. Zvýšenú pozornosť venujeme krátkym vlasom, ktoré sa obvykle vlnia. Vyčesaný chvost opatríme bandážou, aby sa znovu neumazal.